İsrail, ABD’den Netanyahu’nun BMGK kararı sonra iptal ettiği Washington ziyaretinin yeniden planlamasını istedi

T24 Dış Haberler

İsrail, Beyaz Saray’dan, Refah’a askeri planlarla ilgili toplantıyı yeniden planlamasını istedi. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin Pazartesi günü Birleşmiş Milletler’de Gazze’de ateşkes kararının geçmesine izin vermesinin ardından üst düzey bir İsrail heyetinin Washington’a yapmayı planladığı ziyareti iptal etmişti. 

TIKLAYIN | ABD, BGMK’daki ateşkes oylamasında çekimser kaldı; Netanyahu, Washington’a gidecek İsrail heyetinin ziyaretini iptal etti

Bu haftaki toplantının askıya alınması, Gazze’de derinleşen insani krizden endişe duyan ABD’nin, Netanyahu’nun Filistinli siviller için nispeten güvenli son sığınak olan Refah’a yönelik bir kara harekâtına alternatifleri değerlendirmesini sağlama çabalarının önüne yeni bir engel koydu.

Çarşamba günü Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre gazetecilere yaptığı açıklamada “Başbakanlık ofisi Refah için yapılacak toplantıyı yeniden planlamayı kabul etti” dedi. “Şimdi uygun bir tarih belirlemek için onlarla birlikte çalışıyoruz” diye ekledi.

Washington’da isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli bir yetkili yeni bir toplantı ayarlandığını doğruladı ve Netanyahu’nun heyetini gelecek hafta gibi erken bir tarihte göndermeyi düşündüğünü söyledi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye göre İsrail ekibine Netanyahu’nun yakın çalışma arkadaşlarından Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi liderlik edecek.

Görüşmelerin İsrail’in bir milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinlinin barındığı Refah’a yönelik saldırı tehdidine odaklanması bekleniyor.

Beyaz Saray geçen hafta yaptığı açıklamada, Hamas’ın Refah’ta kalan taburlarını, Washington’un “felaket” olacağını söylediği geniş çaplı bir kara harekâtı olmadan ortadan kaldırmaya yönelik alternatifleri İsrailli yetkililerle paylaşma niyetinde olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x